top of page
Vinnie rukáv.jpg

Co je japonské tetování a čím je charakteristické?

Japonské Tetování

Japonské tetování - po světě také známé také pod názvy Irezumi, Wabori či Horimono - je jedním ze světově uznávaných a respektovaných tradičních stylů tetování s dlouhou tradicí. V České republice se přesto nikdy řádně neuchytilo. 

Největší rozkvět japonského tetování jakožto stylu a také metody Tebori se odehrával v období Edo (1603–1867) současně s japonskými dřevořezy Ukiyo-e (浮世絵), které měly na vývoj japonského tetování velký vliv. 

Styl a subkultura Japonského tetování má hluboké kořeny v japonské kultuře a historii. Nejen že se jedná o efektní vizuální styl, ale také velice komplexní a složitý systém motivů se symbolikou a hierarchií, který pojí umělecké řemeslo s mytologií, folklórem, spiritualitou i filosofií. Vše, co se v tradiční japonské kultuře vyskytuje, existuje v nějaké formě i v tetování.

 

Dalo by se tedy říct, že Japonské tetování je Ódou na japonskou kulturu jako takovou.

322350058_897760974602580_4422574376963417342_n_edited.jpg

Tvorba Japonského tetování

Dnes se vytváří tetovacím strojkem, původně však bylo tvořeno ručně, metodou tetování Tebori (手彫り). Tyto techniky jsou v nynější době velmi často kombinovány tradičními tatéry k dosažení toho nejlepšího výsledku tetování, ale také udržení tradice naživu.

 

Vzhledem k velikosti a komplexnímu designu Japonského tetování je jasné, že se jedná o zdlouhavý proces. Tvorba takového tetování zabere spoustu času a bolesti - klient k jeho dokončení pravidelně dochází na sezení dokud tetování není hotové (ať už se tetování tvoří strojkem nebo Tebori). Pro jeho zhotovení je potřeba vytrvalost, respekt, loajalita a zodpovědnost ze strany klienta i tatéra.

Vizuální styl Japonského tetování

Japonské tetování je charakteristické svou propracovaností, monumentálností a prací s anatomií. Jedním z unikátních poznávacích znaků je silné, stínované pozadí (Gakubori, 額彫 ), které lemuje ústřední motiv a dekorativní orámování (Mikiri), které tetování vytváří celkový dojem obrazu.

Zručnost tatéra se tedy obecně nejlépe pozná prací motivů 

s anatomií klienta, ale také právě podle práce s pozadím.

 

Japonské Tetování je proslulé svým stínováním (Bokashi) s propracovanými přechody a také svou barevností

Může být tvořeno Black&Grey nebo barevně.

Jednou z nejtradičnějších a nejsilnější variací je Černá s červenou barvou, která dodává tetování zcela jiný rozměr a působí výrazným dojmem.

Ježek pulrukav_edited.jpg
20221101-DSC_9165.jpg

Symbolika

Japonské tetování má dlouhou historii a tradici. Je silně propleteno se samotnou kulturou a Tatér (japonsky "Horishi" 彫師), který se mu věnuje, by se na něj měl opravdu specializovat. Studovat ho a respektovat tradice, ale přitom být inovativní - což bez pochopení jeho historie a symboliky, nelze. 

Vzhledem k tomu, že každá část tetování nese svůj význam vycházející právě z historie i tradice, má Japonské tetování svá pravidla a zákonitosti.

Je to tedy komplexní systém se svou logikou, hierarchií. Vše v japonském tetování má své odůvodnění a vše funguje v harmonii. Samotná volba motivů, jejich párování i umístění má svá pravidla a logiku.

Jedná se tedy o šifrovaný systém symbolů, kterému opravdu rozumí jen ti s ním spojení. 

Japonské tetování a Tebori

Japonské tetování a Tebori jdou odpradávna ruku v ruce.

(Tebori - technika - měla sloužit k preciznímu tetování; Irezumi - tetování - muselo být navrženo tak, aby fungovalo na těle, spolupracovalo s anatomií a bylo možné ho vůbec vytetovat).

Mnoho tradičních tatérů tvoří japonské tetování za pomoci tetovacího strojku. Jen velmi malé procento -

 už tak z malého počtu tatérů - praktikuje metodu Tebori  většinou v kombinaci práce s tetovacím strojkem.

Tebori .jpg
bottom of page